V Pardubicích vzniká Centrum duševního zdraví…
Pardubice – Spolek Péče o duševní zdraví, který již více než dvacet let lidem pomáhá žít s duševní nemocí, obstál ve výzvě ministerstva zdravotnictví a získal možnost zřídit v Pardubicích Centrum duševního zdraví (CDZ) a po dobu 18 měsíců čerpat z Evropského sociálního fondu na jeho provoz dotaci až 14,9 milionu korun. Vznik centra podpoří také město.
Centrum duševního zdraví bude sídlit na stejné adrese jako nyní Péče o duševní zdraví z.s., tedy v objektu města v Bělehradské ulici 389, otevřeno by mělo být do července letošního roku. „Rekonstrukce prostor přijde zhruba na 3,5 milionu korun. Město na ni poskytne provozovateli dotaci 1,5 milionu korun, stejnou částku uvolní i Pardubický kraj. Peníze města pomohou s rekonstrukcí a technickým zhodnocením stávajícího objektu, který má CDZ od nás v nájmu. Díky rekonstrukci prostor bude vytvořeno zázemí, které umožní poskytovat nový rozsah sociálně zdravotních služeb," řekl náměstek primátora pro sociální politiku města Jakub Rychtecký s tím, tímto krokem radnice plní Komunitní plán sociálních a souvisejících služeb.
Pro osoby s duševním onemocněním je zřízení centra nadějí na zlepšení zdravotní a sociální péče, poskytované navíc nikoli v nemocnici, ale v přirozeném prostředí. Otevřením center (k současným pěti přibude do července 15 dalších) vznikne v ČR nový systém v péči o lidi s duševní nemocí.
„Pardubické CDZ by mělo každoročně pomoci zhruba 200 klientům a jejich rodinám. Nová služba je na rozhraní mezi ambulancí a hospitalizací, což znamená, že dokáže zvládat díky intenzivní péči i zdravotní a sociální zhoršení stavu klientů, aniž by museli být dlouhodobě hospitalizovaní. CDZ přinese intenzivní péči v terénu, včasný záchyt krizí, prevenci hospitalizací, prevenci sociálně nežádoucích jevů a podporu klientů při návratu z nemocnice domů," dodal náměstek Rychtecký.
Centrum duševního zdraví je novým prvkem psychiatrické péče, který byl definován Strategií reformy psychiatrické péče a aktuálně je podporován pilotními projekty Ministerstva zdravotnictví. Jde o kvalitativně nové pojetí péče o klienty. O psychiatrické pacienty se v centrech budou starat týmy složené z lékařů, terapeutů i sociálních pracovníků, kteří budou často pracovat přímo v terénu. Péče tak nově půjde za pacientem, který během léčby neztratí kontakt s běžným životem, jako je tomu při hospitalizaci.
Zdroj: Magistrát města Pardubic
Foto: ilustrační redakce