Ve Svitavách se vařilo podle našich babiček, zdravě a moderně…
Svitavsko – Stále více školních stravovacích zařízení dokáže vařit podle tradičních receptur a přitom zdravě, racionálně, moderně a chutně. Informovat o tom veřejnost hodlá i projekt Pardubického kraje s názvem Kuchyně našich babiček. První akcí se minulý týden stala společná příprava obědového menu pro strávníky školní jídelny ve Střední zdravotnické škole ve Svitavách. Součástí nabídky byla polévka se zeleninou od místního farmáře s vločkami, dále kuřecí nudličky v bylinkovo-sýrové omáčce, pečené brambory se semínky a lívanečky s jahodami a zakysanou smetanou.
Kuchařky (Marcela Suchá – vedoucí kuchařka, Naďa Popelková a Tereza Kopecká), kterým obvykle velí vedoucí školní jídelny Věra Kavalcová, vařily tentokrát za odborného dohledu hlavního kuchaře projektu Oldřicha Szedláka ze školní jídelny v Kojetíně. Ruku k dílu přiložili také krajský radní pro školství Bohumil Bernášek, starosta města Svitavy David Šimek, ředitelka Krajské hospodářské komory Pardubického kraje Eva Malinová a předseda pobočky Asociace kuchařů a cukrářů ČR Václav Šmerda, kteří tak podpořili unikátní projekt a navíc měli možnost nahlédnout pod pokličku těm, kteří na zasloužené společenské a finanční uznání své práce bohužel stále ještě čekají.
„Snažíme se dlouhodobě podporovat školní jídelny a zdravé vaření. Projekt má ukázat, že našim kuchařkám nemůže žádný ´fast-food´ konkurovat," vysvětluje Bohumil Bernášek. Podle koordinátora projektu Vladimíra Štefančíka z odboru školství Krajského úřadu Pardubického kraje má dnes každá školní jídelna širokou zásobu receptů zdravých pokrmů a umí je upravit tak, aby byly u dětí oblíbené. Podle ředitelky Školní jídelny Kojetín Hany Rohové, která se na přípravě konceptu podílela jako odborný garant, je projekt vítanou možností pro výměnu zkušeností, z nichž budou těžit především strávníci.
Pro Střední zdravotnickou školu ve Svitavách je spokojenost jejích strávníků jednou z priorit. Školní jídelna nevaří jen pro své zaměstnance a žáky, kterých zde studuje dvě stě třicet, ale také pro svitavskou veřejnost. Na jídelníčku jsou převážně klasická jídla připravovaná bez použití náhražek nebo polotovarů. Na výběr jsou obvykle dvě jídla, v nabídce jsou také saláty či jogurtové dresinky, nechybí ani moderní potraviny, jako jsou pohanka, kuskus či bulgur. „Ne všichni žáci ale mají zdravé stravovací návyky. Polévku si například vezme každý desátý, zcela nejlepší není ani vegetariánský či veganský trend nebo módní bezlepkové či bezlaktózové diety v případě, že to zdravotní důvody přímo nevyžadují. Se žáky o těchto věcech hovoříme na pravidelných schůzkách žákovské rady a zároveň se snažíme vyhovět jejich chuti," říká ředitel školy Radim Dřímal. Spolupráci se studenty si pochvaluje také vedoucí školní jídelny Věra Kavalcová, která je navíc zodpovědná za to, že jsou naplněny výživové normy a nutriční doporučení: „V posledních letech jsou odezvy žáků opravdu kladné. Máme z toho radost. Dětem chutná a nají se oběd je doplněn o zeleninu, na kterou si žáci již zvykli a nevyhazují ji. Za úspěchem jsou také dostatečně," říká. Oblíbené jsou podle ní především lasagne či tortilla s drůběžím masem. Každý investice do školní kuchyně. Před dvěma lety škola zakoupila konvektomat a o dalších investicích jedná se svým zřizovatelem.
Projekt Moderní pojetí tradičních receptur ve školních jídelnách Pardubického kraje bude pokračovat, organizátoři věří, že s neméně příznivým ohlasem jeho účastníků.
Zdroj a foto: Pardubický kraj