Ve vyloučených lokalitách mají adresné sociální služby pro mladé cenu zlata…

Pardubice – Jednou z organizací, která pracuje ve vyloučených lokalitách Pardubického kraje, je chrudimská Šance pro Tebe. Působí celkem v pěti obcích – v Prachovicích, Heřmanově Městci, Hrochově Týnci, Chrasti a v obci Čankovice, kde byla zřízena soukromá ubytovna, díky které narostl počet obyvatel obce o 45 procent. Právě tady pomáhají terénní pracovníci na jedné straně zmírnit napětí a předejít konfliktům, ale na druhé straně se pokoušejí dát těmto lidem šanci na změnu jejich životů. Nejlépe se začíná u těch nejmenších.

Velkou akcí pak byly nedávno dva koncerty dětí z několika vyloučených lokalit, které se uskutečnily v Chrudimi a ve Vysokém Mýtě. Děti si pod svá sbormistrovská křídla vzala dirigentka Ida Kelarová a doprovodili je hudebníci z České filharmonie. Projekt podpořil i Pardubický kraj. „Řada dětí musela na zkoušky dojíždět, nebylo jednoduché to celé zorganizovat, ale výsledek byl ohromný. Koncerty měly úžasnou atmosféru a hlavní je, že mnoho dětí v těchto hudebních aktivitách pod taktovkou Idy Kelarové a dalších profesionálních muzikantů pokračuje i nadále. Vždyť muzika nejen přináší radost, ale také učí dodržování určitých pravidel. A pokud se nehraje podle not, tak to skřípe, a tak je tomu i v běžném životě," řekl Pavel Šotola, radní Pardubického kraje.

Nelehká je i práce s mladými dospělými. Většinou mají jen základní vzdělání, příjmy ze sociálních dávek a pobyt na ubytovně, který jim nedává žádnou motivaci se z nalinkovaného osudu vymanit. Pracovní život neznají ani od svých rodičů.

My se snažíme posílit jejich samostatnost a nezávislost na finanční podpoře státu. Chceme odstranit bariéry, které plynou z kulturní, sociální a etnické uzavřenosti společnosti," přibližuje práci terénních pracovníků Sophia Dvořáková, ředitelka Šance pro Tebe z Chrudimi. Organizace spolupracuje i s místními samosprávami. Například v Čankovicích se podařilo získat prostory pro setkávání v rámci komunitních aktivit či aktivit rodinného klubu.

V letošním roce se poprvé jednou z podpůrných aktivit stala také mobilní šicí dílna. Ta je pomyslnou odnoží sociálního podniku Šance pro Tebe (Ušito s Šancí). Vzniklo v ní několik tréninkových pracovních míst, která se tímto způsobem mohla co nejvíce přiblížit klientkám.

Mezi veřejné aktivity, o kterých bylo v nedávné době také slyšet a které jsou součástí podpory těchto mladých lidí z vyloučených lokalit, patří výstava fotografií v Českém rozhlase v Pardubicích. Snímky vznikaly v minulém roce ve fotografickém kroužku pro děti.

Projekt pro mladé dospělé z vyloučených lokalit významně podpořil Úřad vlády České republiky v rámci programu Prevence sociálního vyloučení a komunitní práce.

Zdroj a foto: Pardubický kraj