Vězni z Mírova vyrobí nábytek do provozní budovy u tvrze Bouda…
Mírov – Před několika lety dodávali vězni z Věznice Mírov plyšové hračky pro potřeby Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. V průběhu letošního roky by mohly být výrobky truhlářské dílny k vidění v provozní budově a zázemí tvrze Bouda. Tu Pardubický kraj v nejbližší době dokončí a nyní řeší její vybavení mobiliářem. O možnostech spolupráce jednal s ředitelem věznice Romanem Mišákem hejtman Martin Netolický.
„Již v rámci výroby plyšových hraček pro naši záchrannou službu jsme s panem ředitelem Mišákem hovořili o možnosti výroby nábytku pro potřeby kraje. Ta se nyní objevila v souvislosti s provozní budovou u tvrze Bouda, kterou chceme uvést do provozu již na jaře tak, abychom následně mohli pokračovat v dalších etapách rozvoje tvrze. Ten jsme odblokovali nejprve elektrifikací a nyní budeme pokračovat vymístěním provozního a ubytovacího zázemí ze samotného objektu," uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že v provozní budově bude jak zázemí pro návštěvníky, tak ubytovací kapacity pro dobrovolníky, který provoz Boudy zajišťují.
Hrad Mírov začal jako věznice sloužit od konce 14. století pro primárně provinivší se služebníky olomouckého biskupa. Nachází se zde oddělení s dozorem, s ostrahou, se zvýšenou ostrahou, se zvýšenou ostrahou se zesíleným stavebně technickým zabezpečením a oddělení specializované pro výkon trestu odsouzených s poruchou duševní a poruchou chování ve věznici se zvýšenou ostrahou. Vzhledem k tomu, že tresty většiny odsouzených jsou dlouhodobé, je kladen velký důraz na mimopracovní aktivity a využití volného času. Kromě obvyklých sportovních aktivit mohou své zájmy a schopnosti uplatnit i v jiných oblastech, ať už jsou to hudební skupiny či kroužek výtvarného umění. Úspěch sklízejí i dřevěné hračky, vyrobené z odpadového materiálu v rámci pracovní terapie. Věznice spolupracuje se zástupci církví a řadou dalších nevládních organizací a sdružení.
Zdroj a foto: Pardubický kraj
Foto Hradu Mírov: cs.wikipedia.org