Vězni z Pardubic se dobře začleňují do společnosti. Pomáhají i na pardubickém zámku…

Pardubice – Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický navštívil pardubickou věznici, kde jednal s jejím ředitelem Josefem Pšeničkou o chodu tohoto zařízení pro více jak 850 vězňů, jejich pracovním uplatnění a přípravách na návrat do běžného života. Zároveň si prohlédl celý areál včetně pracovní zóny a terapeutických dílen, ve kterých vězni vyrábějí dřevěné či plyšové hračky nebo malují.

„Pardubická věznice je po Mírově, Pankráci a ženské věznici ve Světlé nad Sázavou již čtvrtou, kterou jsem v poslední navštívil, jelikož se chci detailně seznámit s fungováním českého vězeňského systému v souvislosti s návrhem vytvořit v Králíkách vězeňské zařízení pro ženy Věznice, ve které je dnes přes 800 vězňů, je na svém místě již od roku 1891 a dnes se nachází de facto uprostřed bytové zástavby, což je stejné jako v případě věznice na Pankráci nebo ve Světlé nad Sázavou," uvedl hejtman Martin Netolický, který se mimo jiné zajímal o spolupráci zařízení se společností Nemocnice Pardubického kraje. „Každá hospitalizace vězně v běžném zdravotnickém zařízení představuje zátěž vzhledem k nutnosti dodržet všechna bezpečnostní opatření. Například infekční případy nejsou vůbec řešeny v běžných nemocnicích, ale vězni jsou převáženi do Vězeňské  nemocnice Brno. Jsem rád, že si pan ředitel spolupráci s našimi zdravotnickými zařízeními pochvaluje," řekl hejtman Netolický.

Ten s ředitelem věznice Josefem Pšeničkou a jeho 1. zástupcem Michalem Neubauerem hovořil také o pracovním uplatnění vězňů. Záměrem vedení věznice je zřídit v jedné z hal přímo v areálu věznice další pracoviště pro odsouzené. „Společnost zabývající se sesazováním dýhy a výrobou dýhovaného nábytku zainvestuje do úprav jedné z hal. Tím by se zaměstnalo dalších minimálně 30 vězňů ve dvousměnném provozu. V současné době ve výkonu trestu pracuje 57 procent všech odsouzených," uvedl hejtman Netolický s tím, že Věznice Pardubice například zajišťuje šití oblečení pro potřeby celé Vězeňské služby ČR. „Důležité je, že se díky spolupráci s řadou firem daří vězně po jejich propuštění začleňovat do běžné společnosti. Pokud se firmě vězeň osvědčí, může získat práci včetně ubytování i po opuštění zdí věznice. Dobrou zkušenost s vězni má i náš Zámek Pardubice, kde vězni například pomáhali s úklidem zámeckých valů," dodal hejtman, který si prohlédl také výrobky terapeutické dílny, mezi které patří dřevěné hračky, keramické výrobky či obrazy.

Zdroj a foto: Pardubický kraj