Východočeské muzeum vystavuje na Manhattanu …
Pardubice/New York – From the Silver Czech Thaler to the US Dollar (Od stříbrného českého tolaru k americkému dolaru) je název výstavy, kterou minulý týden slavnostně otevřelo Východočeské muzeum v Pardubicích v Českém domě v New Yorku. Dokazuje tak bohatství svých sbírek, jejichž význam přesahuje až do zámoří.
„Výstava přibližuje vznik a vývoj řady tolarových měn v Evropě v 16. století, počínaje ražbou velkých stříbrných mincí v Jáchymově roku 1520, jejichž dobové pojmenování tolar později zobecnělo jako označení všech ražeb tohoto typu. Vysvětluje také, proč se právě termín dollar stal koncem 18. století hlavní měnovou jednotkou nově vzniklých USA a jak tento vývoj, pokračující až do současnosti, souvisel s někdejším nerostným bohatstvím českých zemí," vysvětlil autor výstavy Petr Vorel, historik Východočeského muzea v Pardubicích a prorektor Univerzity Pardubice.
Výstava je koncipována jako putovní, je tvořena panely s využitím fotografií a galvanoplastických kopií mincí, které ze sbírkových originálů zhotovil restaurátor Východočeského muzea Michal Vojtěchovský. „Tato výstava je pro muzeum jedinečnou příležitostí, jak prezentovat rozsáhlou numizmatickou sbírku muzea, která v současné době čítá přes 50 tisíc předmětů," upozornil Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea v Pardubicích.
Východočeské muzeum v Pardubicích výstavu pořádá ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a česko-americkou vědeckou společností The Comenius Academic Club. Záštitu nad ní převzal rektor Univerzity Pardubice Miroslav Ludwig a 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek. Muzeum zažilo velký úspěch už v roce 2013 s výstavou o dějinách české měny (Millenial Heritage of Czech Currency) uvedenou také na newyorském Manhattanu a následně v Texasu.
Zdroj a foto: Východočeské Muzeum v Pardubicích