Výměna zámku za 6000. Žena se bála, že nebude mít ani na jídlo
Pardubice – Další smutný případ toho, jak bezohledně se dovedou někteří podvodníci chovat k seniorům. Díky rychlé reakci rodiny a zásahu strážníků mu tentokrát podvod nevyšel. V Pardubicích se objevil podomní zámečník, který za 6000 korun nabízel výměnu zámkové vložky do bytových dveří. Pochopitelně své předražené služby nenabízí každému, ale zaměřuje se zejména na seniory, kteří se dají snadno vystrašit, přesvědčit a dotlačit k neuváženému zaplacení.
Právě k takovému případu strážníky Městské policie Pardubice přivolal příbuzný 72leté ženy. Ten přišel na návštěvu akorát ve chvíli, kdy dvojice pokoutných zámečníků dokončila montáž a s penězi opustila dům. Hlídka strážníků po získání popisu rychle zamířila k muži, kterého před chvíli na ulici minula a který odpovídal popisu. Šlo o 36letého muže, který se strážníkům přiznal, že výměnu skutečně provedl. Se svým společníkem vystrašil ženu historkami o vloupání a nutnosti pořídit si nový zámek natolik, že žena, která byla v bytě sama, tomuto nátlaku podlehla a s výměnou souhlasila. Přemrštěná částka 6000 korun vyřčená až po provedení montáže však seniorku zaskočila. Odmítnout zaplatit se už ale dvěma mužům neodvážila. Dvojice zámečníků nedbala ani jejího postesku, že po tomto výdaji už nebude mít ani na jídlo.
Za přítomnosti strážníků na místě 36letý podezřelý zámečník souhlasil, že vymění zámek zpět za původní. Když však došlo i na vrácení peněz, začal se vymlouvat, že u sebe má jen 3000 korun, elektronickému bankovnictví prý nevěří a zbylé peníze prý má u sebe jeho společník. Ten se ale na místo odmítal vrátit. Nakonec za sebe tento statečný muž místo sebe poslal řidiče taxislužby, který přivezl chybějící částku.
Strážníci na místě muže seznámili s tím, že podomním prodejem služeb se dopustil porušení vyhlášky města. Ten opáčil, že si toho je vědom, ale tato činnost se mu i přes hrozící sankci vyplatí.
Aby zamezili dalšímu protiprávnímu jednání, odejmuli strážníci podezřelému muži nářadí a další připravené zámky. Případ je minimálně přestupkem, v tomto případě si však Policie České republiky případ převzala pro možné podezření ze spáchání trestného činu.
Jak na šmejdy
Vzhledem k tomu, že v daném případě se jedná o čistý hyenismus zaměřený na povětšinou snadno zastrašitelné a často bezbranné seniory, kteří pod nátlakem podepíší nesmyslnou a zcela nevýhodnou smlouvu, znovu připomínáme některé zásady pro takové situace a prosíme: proberte tyto rady se svými příbuznými i preventivně. Stali jste se přímo obětí takového jednání, nebo víte o někom, kdo podobnou nevýhodnou výměnu absolvoval – obraťte se na Policii České republiky, která případ prověřuje. Každý oznámený případ zvyšuje šanci na potrestání nepoctivce.
Co dělat a jak se bránit
Podomní prodej je na většině území měst a obcí zakázán obecně závaznou vyhláškou města. Pardubice nejsou výjimkou. Každý takový případ – byť by šlo jen o pokus, oznamte co nejdříve na linku 156 nebo 158. Jedná se o protiprávní jednání.
Neobjednali jste si zboží nebo službu? Nejste povinni na obchod přistoupit a dokonce ani otevřít dveře. Nevpouštějte takové lidi do bytu. Zdvořile, ale rázně nabídku odmítnout je vaše právo. Trvá-li cizí osoba na pokračování dialogu, neveďte jej s ním o samotě. Podvodníci spoléhají na nátlak vůči nepřipravené oběti. Požádejte o radu kohokoliv z rodiny i třeba s pomocí telefonu, nebo kohokoliv ze sousedů či zástupce bytového družstva nebo SVJ.
Nepodepisujte žádné smlouvy a dohody pod nátlakem, narychlo a bez předchozího uvážení. Opět trvejte na tom se s někým poradit. Vždy máte právo odmítnout a v případě nátlaku či dokonce vyhrožování s cílem získat peníze se můžete obrátit na linku 156.
V tomto konkrétním případě se jedná o nabídku zámkové vložky a její montáže v ceně 6000 korun. Ten samý muž, kterého strážníci na místě přistihli, takto objíždí republiku už několik let, což se z veřejně dostupných zdrojů dá dohledat za půl minuty na internetu. Jím nabízená „zázračná" zámková vložka, je zcela běžný typ v ceně 650 – 800 korun za kus. Potřebné náležitosti bezpečnostního zámku splňuje, rozhodně se však nejedná o nadstandardní typ zámkové vložky, ale o obyčejný levný model nižší kvality.
Oslovili jsme s tímto případem i profesionální zavedenou zámečnickou firmu s otázkou, co vše je zde špatně. A je toho mnoho. Na takto získaný výrobek nemáte žádnou nebo mizivou záruku. Nemáte kontrolu nad počtem náhradních klíčů k zámku – podvodník si mohl předem vyrobit kopii, má totiž předem přístup k bezpečnostní kartě zámku, která stačí k výrobě duplikátu. Takováto služba se nenabízí ode dveří, zákazník ji musí u zámečníka předem objednat a vztahují se na ní zákonem dané podmínky. Dle osloveného zámečníka Petra Houdka se podobná výměna zámkové vložky provádí za částky maximálně do 2000 korun a to ještě při použití kvalitnějšího zámku, než byl v tomto případě nabízen. Cena 6000 korun, kterou si podvodník v Pardubicích naúčtoval, je čisté okrádání seniorů.
Autor: Bc. Jiří Sejkora – Preventivní a informační služba Městská policie Pardubice
Zdroj a foto: Městská policie Pardubice