Výrazná mladá violistka Dana Zemtsov sólistkou v Pardubicích

Pardubice – Podzimním večerům v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích bude ve dnech 4., 5. a 6. listopadu 2024 od 19 hodin dominovat nástroj, jehož hlas patří k nejkrásnějším. Díky tomu, že v této funkci nefiguruje příliš často a drží se spíše v pozadí, nebývá předmětem pozornosti a leckdy bývá přehlížený. Ovšem hudebníci i posluchači dobře vědí, že při pasážích, ve kterých violy přicházejí ke slovu, dokážou vítězit nad zvukem celého orchestru. Jejich kantiléna si umí posluchače podmanit jako žádný jiný instrument. A skladby pro sólovou violu jsou důkazem její bohaté výrazové škály v jakékoliv dynamice. Abonentní program Virtuosní viola nabídne Violový koncert D dur Franze Antona Hoffmeistera a Sonátu pro violu a orchestr Niccola Paganiniho. Jako sólistka se představí Dana Zemtsov a dirigovat bude Robert Kružík.

Dana Zemtsov je jednou z nejslibnějších violových sólistek své generace. Časopis Gramophone charakterizoval její hru jako „tak dokonale vyladěnou, tak barevně rozmanitou a s tak značnými vzdálenostmi v intervalech mezi tóny, že by vám bylo odpuštěno, kdybyste si mysleli, že zní spíše jako komorní orchestr". Dana se narodila V Mexiku v roce 1992 do rodiny hudebníků a první hudební lekce získala od své babičky a rodičů. Ve studiu pokračovala
u violového virtuosa Michaela Kugela.

Na začátku a na konci večera zazní i skladby bez sólové violy. Koncert zahájí Sinfonia in Do Jana Klusáka. Vzhledem k tomu, že si ještě stále připomínáme Rok české hudby, je zařazení díla Jana Klusáka (1934) zcela na místě. Příčin jeho výjimečnosti je několik. Především je vzrušující sledovat cestu jeho tvorby. Ta byla ovlivněná zpočátku neoklasicismem, později tvorbou Sergeje Prokofjeva, až se dostal do oblasti tzv. Nové hudby, ve které se stal významným českým představitelem. Komponoval i scénické hudby pro divadla, byl „dvorním" skladatelem Cimrmanů, kde uplatnil své obrovské znalosti české klasiky (Jára Cimrman v říši hudby). 

V druhé polovině večera (po přestávce) orchestr zahraje Serenádu pro smyčce Josefa Suka. Jedná se o jednu z nejpopulárnějších skladeb české národní hudby. Český rozhlas (později nepravidelně i televize), ji už od padesátých let minulého století uvádí na Štědrý večer. A tak se Sukova serenáda postupně stala zároveň symbolem českých Vánoc a sváteční rodinné pohody. 

Vstupenky na koncert lze zakoupit v Turistickém informačním centru v Machoňově pasáži v Pardubicích, na večerní pokladně před koncertem nebo prostřednictvím online webu Kfpar.cz

Autor: Ing. Milena Potůčková
Zdroj a foto: Komorní filharmonie Pardubice