Výstava v zámeckém parkánu odhaluje krásu skrytou v kameni…

Pardubice – Bůh bydlí v mlhovině, v jejímž označení najdete jeden z pilířů matematiky, Zděděný řád, Skluzavka času, ale třeba i jen obyčejný Kompot z ananasu a kiwi… To jsou nečekané obrazy, které do achátů a dalších odrůd křemene ukryla příroda. Geolog Jiří Šura tyto detaily kreseb v kameni hledá a své objevy zachycuje i pro ostatní. Vznikají tak magické obrazy, které se letos staly tématem zámecké Open Air galerie Parkán. Výstava Světy v kameni se otevírá vernisáží ve čtvrtek 2. května v 16 hodin.

Sbírat acháty znamená nachodit kilometry v oraništi či v korytech potoků nebo pravidelně cvičit s lopatou a krumpáčem. Zkušený sběratel rozpozná kus horniny od valounu, který by mohl být achátem. Ale zda je uvnitř opravdu achát, či jen šedavý křemen, to už s jistotou nepozná nikdo. „Okamžik pravdy, kdy se řezaný kámen rozdělí na dvě poloviny, není jen vyvrcholení napjatého očekávání, zda ´tam něco bude´. Je to doslova mystická chvíle, neboť od vzniku kamene v hlubinách země uplynulo třeba tři sta milionů let, a vy jste první, kdo vidí jeho vnitřní kresbu. A pokud si uvědomíte, že atomy, ze kterých je kámen vytvořen, možná ´spatřily´ světlo poprvé po pěti miliardách let, běhá vám mráz po zádech," popisuje jednu ze svých zálib Jiří Šura, geolog Východočeského muzea v Pardubicích. „Ale když se na vás usměje štěstí a v kameni se objeví překrásná achátová kresba, je to jeden z nejkrásnějších pocitů, třeba jako vidět padat jasnou hvězdu či mít nové děvče," dodává s úsměvem.

Ježíšek
« z 5 »

Popustit uzdu vlastní fantazii a nechat se okouzlit kresbami v kameni doporučuje také kurátor výstavy Ivo Křen: „Poslední výstavy fotografií v parkánu byly věnované objevování tajemných míst kolem nás a vzrušující exotice vzdálených krajů. Současná výstava je neméně objevná, byť je to tentokrát výprava do nepatrných a nenápadných světů, které jsou skryté doslova pod našima nohama. Je však zjevné, že i tento miniaturní svět je naplněn krásami fascinujících imaginárních krajin, vířením barev a struktur."

Výstava je volně přístupná v parkánu Zámku Pardubice až do dubna 2020.

Zdroj a foto: Východočeské muzeum v Pardubicích