Záchranářští psi jsou i přes technický pokrok neocenitelným partnerem při vyhledávání osob…
Pardubice – Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický jednal se zástupci Záchranné brigády kynologů Pardubického kraje. Cílem této organizace je kvalitně připravit psovody a jejich psy pro záchranu lidského života a následně se zapojit do záchranných akcí. V současné době má přibližně 30 členů. Pardubický kraj formou dotace dlouhodobě podporuje nákup věcného vybavení v hodnotě 25 tisíc korun.
„Brigáda kynologů patří mezi takzvané ostatní složky integrovaného záchranného systému, které dlouhodobě formou dotace podporujeme. Mezi další patří například vodní záchranáři na Pastvinách a na Seči, Český červený kříž, Rescue Pardubice nebo Patriot – Klub vojáků v záloze. V tomto případě se jedná o částku 25 tisíc korun, kterou spolek využívá na nákup technického vybavení. Vzhledem k tomu, že se jedná o dobrovolníky, tak i tato částka je velmi významná," uvedl hejtman Martin Netolický. „Čichové schopnosti psů zůstávají nepřekonané i přes značný technický pokrok a při záchranných akcích se lidé bez nich ani dnes neobejdou. Při různém zhroucení budov čí pádech střech je běžné, že jsou psi v malém a složitém terénu nasazováni pro zjištění, zda se v prostoru nachází člověk. Kupříkladu i v případě pádu střechy sportovní haly v České Třebové bylo nutné povolat kynology, abychom vyloučili, zda některý z účastníků v budově nezůstal," doplnil hejtman Martin Netolický.
Záchranná brigáda kynologů Pardubického kraje vznikla v roce 2000 jako nezisková organizace a je základním článkem Svazu záchranných brigád kynologů České republiky. V kolektivu je v současné době kolem 30 psovodů. „Práce kynologického týmu spočívá především v dokonalé souhře psovoda se psem. Nejen vycvičit, ale také pochopit a správně působit na svého čtyřnohého kamaráda je naším velkým uměním. Podstatou je naučit psa dokonale využívat svůj výjimečný dar – čich tak, aby mohl být užitečný v situacích, jejichž zvládnutí je za hranicí lidských možností. V přípravě zásadně vyznáváme motivační metody výcviku, díky kterým získávají psi mimořádný vztah k člověku," sdělil vedoucí spolku Robert Novák. Záchranná kynologie zahrnuje pět základních směrů výcviku. Jsou to vyhledání osob v sutinách (záchranné akce), vyhledání pohřešovaných osob v terénu (pátrací akce), stopování, vodní práce (vyhledání utonulých osob) a lavinové práce.
Zdroj a foto: Pardubický kraj