Začíná rekonstrukce Zámečku…
Pardubice – V Pardubicích v tomto týdnu začne rekonstrukce Památníku zámeček. Město investuje do přestavby památníku, vybudovaného na místě, kde Němci za heydrichiády v roce 1942 popravili obyvatele Ležáků a další české vlastence, přes 39 milionů korun, z nichž více než 21 milionů by měla pokrýt dotace Evropské unie a příspěvek státního rozpočtu, kterou budou Pardubice čerpat prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace.
„Rekonstrukce by měla trvat zhruba 15 měsíců, do července příštího roku. Dva roky si tedy budeme připomínat památku Čechů, kteří byli na tomto místě zavražděni, v provizorních podmínkách. V roce 2022, kdy uplyne 80 let od tragických událostí, už si ale osudy všech českých vlastenců připomeneme ve zrekonstruovaném památníku," řekl primátor Pardubic Martin Charvát.
Památník stojí na místě bývalé cvičné střelnice záložního policejního pluku Böhmen, kterou nacisté v létě roku 1942 proměnili na popraviště gestapa. Od 3. června do 9. července 1942 zde bylo popraveno 194 českých vlastenců, jejichž těla byla zpopelněna a popel vysypán do Labe. V roce 1949 vznikl na místě popraviště památník. Ten chce nyní město zrekonstruovat a vybudovat z něj místo, které nebude pouze pietním územím, ale také mementem pro budoucí generace.
„Na rozdíl od současnosti bude památník celoročně přístupný, vstup na něj bude nově od ulice Průmyslová, kde postavíme také nové parkoviště. Dominantou národní kulturní památky zůstane stávající pomník, odstraněno bude nevyhovující zázemí památníku, oplocení a některé drobné architektonické prvky. Základem nové podoby území národní kulturní památky bude podzemní expozice, která vznikne v novém muzejním objektu dle návrhu architektů Žalského a Podráského ve spolupráci s historikem Vojtěchem Kynclem", sdělil náměstek primátora Jakub Rychtecký.
V prostoru Památníku Zámeček bude zachován pietní charakter místa a vznikne zde nová expozice, která bude připomínat nejen tragické osudy těch, kteří se dokázali postavit zlu, ale také zlo samotné. „Ve spolupráci s chystaným projektem Československé obce legionářské na oživení Larischovy vily, v jejímž sklepení trávili vězni poslední hodiny před popravou, na níž město přispěje 15 milionů korun, vznikne unikátní místo, které nemá v Evropském kontextu obdoby. Na území národní kulturní památky vybudujeme nadčasově řešený památník s muzeem, kteří osloví nejen pamětníky a rodiny těch, kteří zde byli zavražděni, ale také další generace," přiblížil záměr náměstek Rychtecký.
Radnice chce pomocí tohoto projektu vrátit obsah slovům jako je vlastenectví, hrdinství, svoboda. Expozice památníku bude atraktivní a srozumitelná pro všechny generace, bude koncipována tak, aby návštěvníkům otevřela cestu k pochopení kořenů nacistické ideologie a rasové a národnostní nenávisti.
Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic