Zahodit strach i stud a přijít se nechat vyšetřit. Nejen v rámci Movemberu
Pardubice – Rakovina prostaty a rakovina varlat. Onemocnění, na jejichž závažnost a prevenci každoročně v listopadu upozorňuje kampaň Movember. Na projevy, diagnostiku i záludnosti obou onkologických diagnóz jsme se zeptali zástupce primáře urologického oddělení Pardubické nemocnice Martina Mistra.
Jak moc jsou rakovina prostaty a rakovina varlat závažnou problematikou v rámci urologie?
Rakovina prostaty je v současné době druhým nejčastějším onemocněním nádorového charakteru u mužů, rakovina varlat je zase velmi častá u mladých mužů. Tato dvě onemocnění tak rozhodně jsou velmi závažným tématem, u kterého je prevence naprosto klíčová.
Z jakého důvodu?
Hodně mužů za námi přichází až ve chvíli, kdy se jedna nebo druhá nemoc začne projevovat nějakými příznaky, jenže v takovém případě už může být pozdě. Pacienti nám pak říkají, že neměli žádné symptomy, nic je nebolelo. Proto je prevence velmi důležitá – obě onemocnění se v začátcích většinou neprojevují žádnými problémy. Nicméně právě v případě, že se na nemoc přijde včas, je účinnost léčby největší.
Když se nejprve zaměříme na rakovinu prostaty, dá se říci, kdo je jí nejvíce ohrožen? Kteří muži by měli zpozornět?
V tom je trochu záludnost tohoto onemocnění – rizikových faktorů u rakoviny prostaty je totiž minimum. Onemocnět může opravdu kdokoli, nicméně riziko stoupá hlavně s věkem.
Co tedy mohou muži udělat pro prevenci?
Každý muž od 45 let má jednou ročně nárok na preventivní vyšetření. To může absolvovat buď u praktického lékaře, nebo na urologii. Vyšetření se skládá z odběru krve na tzv. prostatický specifický antigen (PSA). Zvýšené PSA může značit přítomnost nádoru, ale také například zánět, naopak některé typy nádoru PSA zvýšit nemusí. Proto je ideální vyšetřit prostatu také přes konečník, kde poznáme, zda je normální, nebo jestli tam může být podezření. Přestože muži mívají z tohoto vyšetření strach, opravdu se není čeho bát. Navíc, kombinace vyšetření krve na PSA a vyšetření prostaty pohmatem je jednoduše nejspolehlivější metodou, jak onemocnění odhalit.
A jak je to s rakovinou varlat? Komu hrozí?
V případě rakoviny varlat se udávají dva vrcholy, kdy se tento problém objevuje nejčastěji. Jsou to především mladí muži do 30 let a následně muži od zhruba 50 až 60 let. Bohužel se u nás s diagnózou rakoviny varlat setkáváme u mladých mužů často, zhruba jednou až dvakrát za měsíc. Co se týče rizikových faktorů, patři mezi ně kryptorchismus, tedy nesestoupení varlat v dětství, nebo již prodělaný nádor na jednom z varlat.
Jaká je v tomto případě prevence?
Jednoznačně samovyšetření, které by muži měli dělat jednou za měsíc. Zdravá varlata by měla být hladká a pružná, zbystřit by tedy měli muži, kteří si najdou nějaký výrůstek, tvrdé hrbolaté útvary nebo zvětšující se varle.
Pokud má muž podezření na rakovinu varlete, co by měl udělat?
Určitě nic neodkládat a dojít na urologickou ambulanci. Změna na varleti hned nemusí znamenat nádor, může se zde objevovat voda nebo si muž omylem nahmátne nadvarle. Nicméně pokud má muž jen malé podezření, neměl by vyšetření odkládat. U nás provedeme vyšetření ultrazvukem, což je v tomto případě nepřesnější metoda. Muže tedy nečeká žádné nepříjemné vyšetření. A i v případě varlat apeluji na rychlost, protože zde mohou hrát roli i dny. I proto muže s podezřením na toto onemocnění bereme i bez objednání.
Je něco, co byste mužům (nejen) v rámci Movemberu vzkázal?
Aby tato onemocnění nepodceňovali, i když mají pocit, že se jich nemohou týkat. A nebáli se přijít. Největší problémy totiž často způsobuje strach a odsouvání vyšetření.
Zdroj a foto: Nemocnice Pardubického kraje