Zámek Litomyšl bude v neděli patřit nejmladším talentům
Litomyšl – Národní festival Smetanova Litomyšl rozezní v neděli 26. června talentovaní žáci základních uměleckých škol. Festivalové zahrady přináší bohatý hudební program pro děti i dospělé nazvaný Den s MenART a ZUŠ Open.
V Jízdárně se již tradičně pod patronací festivalu představí talentovaní absolventi aktuálního ročníku Akademie MenART, kteří mají za sebou roční spolupráci s umělci jako jsou Kateřina Kněžíková, Ivo Kahánek, Jan Fišer, Jan Ostrý, Karel Košárek nebo Radek Baborák. Koncertem provede Kateřina Kněžíková a Jan Fišer. Radek Baborák bude v zahradách dirigovat své svěřence – Smyčcový orchestr ZUŠ Holice a saxofonová kvarteta ze Saxessful ZUŠ Voborského, Praha 4 a SaxOffon ze ZUŠ Slezská Ostrava. Program bude patřit dále souborům ze ZUŠ Vysoké Mýto a pražskému Základnímu uměleckému big bandu ze ZUŠ A. Voborského.
V Litomyšli můžeme obdivovat i práce nejmladší generace výtvarníků. Až do 10. července se v Augustově tiskárně představují na společné výstavě s příznačným názvem Na cestě absolventi MenART z výtvarné a divadelní sekce společně se svými mentory Lelou Geislerovou, Martinem Velíškem a Petrem Vášou. Výstava je součástí festivalu Smetanova výtvarná Litomyšl a byla připravena ve spolupráci s Bohemian Heritage Fund a Zámeckým návrším.
„Stejně jako Akademie MenART dává příležitost mladým talentům pracovat pod vedením umělců na vrcholu tvůrčích sil, je i vystoupení na pódiu velkého festivalu důležitou a nenahraditelnou iniciační zkušeností," uvádí ředitelka Akademie MenART Dana Syrová a dodává: „velmi si vážíme přístupu festivalu Smetanova Litomyšl, který dlouhodobě dává prostor i mladým talentům a silně je tak motivuje. Věříme, že řada z těch, kteří zde nyní získávají první zkušenosti z profesionálního koncertního světa, budou jednou hvězdami zdobícími festivaly u nás i v zahraničí."
Nedělní program v režii žáků ZUŠ a Akademie MenART, jejímž cílem je podporovat a vyhledávat mladé talenty, zahájí ve festivalových zahradách už v 10.00 hod. pásmo koncertů a hudebních dílen ZUŠ z Vysokého Mýta s názvem „Lidušky na zkoušku" a ve 14.00 je rozezní swingová kapela Little Band a Žesťový soubor žáků ZUŠ Vysoké Mýto s hodinovým programem „ZUŠ Open pro Smetanovu Litomyšl". V inspirativním prostoru zámecké jízdárny se pak v pestré dramaturgii představí od 14.30 hod. vybraní stipendisté oboru klasické hudby tříd Kateřiny Kněžíkové, Iva Kahánka, Jana Fišera, Jana Ostrého, Karla Košárka a Radka Baboráka. V podání nejmenších hudebníků a pěvců zazní například síla W. A. Mozarta, Antonína Dvořáka, Ástora Piazolly nebo Ference Liszta. Od 15.00 hod. se uskuteční opět v zahradách koncert Smyčcového orchestru z Holic propojený se saxofonovými kvartety z Prahy a Ostravy – absolventů Akademie MenART ze skupiny Radka Baboráka, kteří nabídnou atraktivní program složený ze skladeb George Gershwina, Astora Piazzoly, Georgese Bizeta, Jaroslava Ježka a dalších. Program pak v 16:30 uzavře Základní umělecký big band z pražské ZUŠ A. Voborského.
Stipendijní Akademie mentoringu uměleckého vzdělávání MenART vznikla před pěti lety s cílem nejen vyhledávat a rozvíjet mladé talenty, ale také podporovat a inspirovat jejich pedagogy. „Stipendijní akademie MenArt jasně ukazuje, že radost z hudby, chtění se dozvědět a naučit víc a v neposlední řadě kolektivní a smysluplná práce může obohatit a posunout všechny. Model pedagog-žák-mentor představuje ideální spojení, které při správném a citlivém vedení může znamenat zásadní posun už na základních uměleckých školách," říká operní pěvkyně a jedna ze mentorek Kateřina Kněžíková. MenART nabízí roční stipendijní program v nejrůznějších hudebních oblastech, ale i ve výtvarném umění či divadle a tanci. Absolventi akademie se každoročně představují na prestižních mezinárodních festivalech, jako jsou oba festivaly v Litomyšli, ale i festivaly Pražské jaro nebo Americké jaro.
O Akademii MenART
Stipendijní Akademie mentoringu uměleckého vzdělávání MenART vznikla s cílem nejen vyhledávat
a rozvíjet mladé talenty, ale také podporovat a inspirovat jejich pedagogy. Roční program proto absolvují žáci či studenti a jejich pedagogové společně. Program zdůrazňuje zásadní význam dvou klíčových prvků v životě mladého umělce, kterými jsou možnost inspirativního setkání se silnými tvůrčími osobnostmi a dlouhodobá spolupráce s kvalitním pedagogem. Zároveň mají studenti příležitost veřejně prezentovat výsledky své práce na prestižních festivalech.
Akademie MenART letos vstupuje do pátého ročníku. Role mentorů se v ročníku 2022/2023 ujmou
v oboru klasické hudby: klavírní virtuosové Ivo Kahánek a Karel Košárek, sopranistka Kateřina Kněžíková, violoncellistka Michaela Fukačová, flétnista a vyhledávaný pedagog na mezinárodní scéně Jan Ostrý, kytarista Pavel Steidl a také houslista Jan Fišer. Inspirativní setkání v hudebních žánrech bez hranic a autorské tvorbě povedou zpěvačka Radka Fišarová a jazzová skladatelka a interpretka Beata Hlavenková. Hornista a dirigent Radek Baborák se zaměří na práci se školními orchestry. Taneční umění přiblíží už počtvrté choreograf a tanečník Jan Kodet a "prkna, co znamenají svět" pak herec Ondřej Nosálek. MenART opět nabídne také práci na poli nejrůznějších výtvarných technik. Do ilustrace a animovaného filmu studenty zavede režisérka a výtvarnice Galina Miklínová a do výtvarné tvorby – pedagog Pavel Mrkus a multimediální umělec Milan Cais.
Detailní informace mohou zájemci najít na stránkách www.menart.cz.
Zdroj a foto: SMART Communication s.r.o.