Zámky na Orlici jsou evropskou destinací roku…
Pardubice/Tábor – Ve finále letošního ročníku soutěže EDEN (European Destinations of Excellence) tentokrát zazářily Orlické hory a Podorlicko, které získaly vítězný titul Excelentní evropské destinace s jedinečným kulturním produktem: Zámky na Orlici – česká Loira. Ocenění vyzdvihlo destinaci na evropskou úroveň.
„Tématem letošního ročníku soutěže EDEN, která cílí na méně známé evropské regiony, byl kulturní turismus. Zámky na Orlici – česká Loira z Destinační společnosti Orlické hory a Podorlicko se postupně dostaly mezi tři nominované finalisty," informoval radní René Živný, který se zúčastnil slavnostního vyhlášení soutěže na galavečeru při Fóru cestovního ruchu v Táboře. „Destinace je pomezí Královéhradeckého a Pardubického kraje a zahrnuje čtyři zámky – Častolovice, Nový zámek Kostelec, Doudleby a Potštejn a dva hrady –Potštejn a Litice. Kromě toho ale zve také do Rychnova nad Kněžnou, Žamberku, Kvasin, Letohradu, Lanškrouna či Chocně. Je dobře, že v propagaci cestovním ruchu oba kraje spolupracují a v této oblasti jde podpora mimo jiné i do kultury – společně přispíváme na benefiční multižánrový hudební festival Harriet Parish na zámcích na Orlici koncem léta," dodal Živný.
„Ocenění má pro destinaci velikou hodnotu a moc si toho vážíme. Orlické hory a Podorlicko jsou pro mnohé stále neobjeveným regionem, který tiše vyčkává, až přijde jeho čas. A přišel! Obrovským přínosem je nejen finanční podpora ve výši cca 0,5 mil. Kč na marketingovou podporu produktu a destinace, propagace ze strany CzechTourismu a Evropské komise, ale také zviditelnění efektu spolupráce obcí, měst a podnikatelů, kteří společnými silami na úrovni destinačního řízení podporují rozvoj cestovního ruchu této, nutno dodat, největší turistické oblasti východních Čech", sděluje své dojmy Jaroslav Zedník, předseda zájmového sdružení Orlické hory a Podorlicko.
„Podpora produktu je pro nás výzvou dále jej rozvíjet a návštěvníkům pobyt v destinaci ještě více zpříjemnit a motivovat k objevování dalších pokladů, které tu máme", dodává Eva Vaníčková, ředitelka destinační společnosti.
Zámky na Orlici jsou perlou Podorlicka a produktem opravdu vysoké kulturní hodnoty, které nemají v republice obdoby. Zámky po restituci prošly významnou rekonstrukcí, otevřely se veřejnosti a vytvořily zde velmi rozmanitou a zároveň promyšlenou kulturní nabídku co do historie, architektonických stylů tak do pestrosti zážitků, a to takřka na jednom místě. Zámky si tak nekonkurují a díky širokému spektru služeb naopak přináší návštěvníkům velmi rozmanité zážitky pro různé cílové skupiny. „Produkt čerpá nejen z výjimečné koncentrace kulturních památek, které spojuje řeka Divoká Orlice zrovna tak jako je tomu na francouzské řece Loiře. Ale produkt staví také na atraktivním příběhu zdejších panských sídel a osobnostech významných šlechtických rodů, které zde mají své kořeny a zámky mají opět ve svých rukách", vyzdvihuje exkluzivitu produktu i destinace Eva Vaníčková.
Prohlídku zámků si zpříjemníte posezením v zámeckých kavárnách, cukrárnách a restauracích, procházkou zámeckými parky a oborami, projížďkou po cyklostezkách nebo návštěvou některé z celé řady kulturních akcí. Na zámku v Potštejně a Doudlebách n. O. se můžete i ubytovat, po domluvě také v Častolovicích.
Pozvánku lze uchopit jako jednodenní výlet i několikadenní pobyt. Inspirací vám může být třídenní doporučený program včetně tipů, kde se ubytovat, dobře najíst a co dalšího v okolí podniknout, který najdete na turistickém portále destinace www.mojeorlickehory.cz.
EDEN je projekt Evropské komise, jehož hlavním cílem je podpora udržitelného cestovního ruchu ve státech Evropské unie. Hlavní náplní projektu je soutěž o excelentní destinaci cestovního ruchu, která probíhá v participujících státech každoročně již od roku 2007. Soutěž cílí především na méně známé evropské regiony. Česká republika se projektu účastní od roku 2009 a národním koordinátorem je agentura CzechTourism. ec.europa.eu
Orlické hory a Podorlicko se zapojily do soutěže EDEN v minulosti již několikrát a dostaly se do finále v kategoriích Cestovní ruch a chráněná území (2008/2009), Obnova hmotného dědictví (2010/2011), Cestování bez bariér (2012/2013) a Cestovní ruch a lokální gastronomie (2015).
Zdroj a foto: Pardubický kraj