Zpěvák Michal Hrůza se vrátil do svého osudového města. V Pardubicích bavil Automatické mlýny…
Pardubice – Do svého osudového města se v sobotu večer vrátil zpěvák a muzikant Michal Hrůza. Uplynulo už sice hodně vody od doby, kdy se odstěhoval z rodného Turnova do Pardubic pro to, aby tu získal srdce jedné slečny. Nicméně pár pamětníků časů, kdy zde někdejší člen místních kapel Anachronic a Ready Kirken žil, se na koncertě v Automatických mlýnech prokazatelně našlo.
Bývalá učitelka angličtiny i kamarád z fiXy
„Například má bývalá učitelka angličtiny Klára Apeltauerová, kterou jsem se místo učení několikrát snažil zvát někam na výlet. Jenže ona pořád trvala na tom, abychom mluvili anglicky. Nebo Michal Márdi Mareda, frontman skupiny Vypsaná fiXa. Tomu speciálně jsem zařídil vstup zadarmo na koncert ve mlýnech, aby mohl přijít. To je velký kamarád," podotkl Michal Hrůza, který se v Pardubicích kdysi živil i jako barman v kultovním baru Nora nebo jako pouliční prodejce pracích prášků nebo krmiva pro zvířata.
S kapelou je teď vděčný za každý koncert
Možná i kvůli tomu jsou akce v Pardubicích pro známého zpěváka stále speciální. „Moc jsme se sem těšili. Živého hraní je navíc letos v létě o dost méně, než bývá zvykem. Proto jsme vděční za každý koncert. Proč? Protože nás to baví. Stejně tak i kontakt s publikem," nechal se slyšet Michal Hrůza.
Ten dal se svou Kapelou Hrůzy k dobru také pecky, které se zrodily ještě v době jeho působení ve skupině Ready Kirken. „Byl to takový slepenec písní, co vznikly v Pardubicích," vysvětlil.
Převážná část sobotního koncertu však byla logicky složena z hitů, jež přišly na svět až poté, co se z města perníku odstěhoval. „Je jedno, jestli je člověk Pardubák, Hradečák nebo teda Mechovák. Všichni jsme v podstatě stejní," načal svou lehce filozofickou úvahu během večera. „Ale Pardubice jsou prostě nejlepší," dodal po chvíli s úsměvem.
Vyjádřil se i k aktuální situaci v Bělorusku
Na vážnější notu pak přešel, když zmínil aktuální situaci v Bělorusku. „Určitě bych byl rád, kdyby se i tam změnil režim a lidé v Bělorusku mohli normálně svobodně žít a nebránil jim v tom ten pán s knírkem a přehazovačkou," narážel na tamního prezidenta Alexandra Lukašenka, když uváděl píseň Most přes nikdy. „Tu jsme v Pardubicích zahráli poprvé živě od zveřejnění klipu k této skladbě," řekl Michal Hrůza, který své příznivce neochudil ani o celou řadu dalších pecek.
V Automatických mlýnech tak zazněla například Bílá velryba, Píseň kovbojská, Duše do vesmíru, vypalovačka Namaluj svítání, titulní skladba k filmu Zakázané uvolnění či úvodní melodie k televiznímu seriálu Vyprávěj nazvaná Budu ti vyprávět.
Foto: Bedřich Práchenský