Zrušení územní ochrany kanálu Dunaj-Odra-Labe přinese obcím příležitosti, na pozemcích však nepůjde stavět hned
KRAJ – Vláda v únoru zrušila usnesení, která souvisela s územní ochranou pro celé průplavní spojení Dunaj-Odra-Labe. Díky tomu mohou radnice začít přípravy na využití pozemků začleněných do územní rezervy pro svůj další rozvoj. Nové projekty však na těchto pozemcích nepůjde zahájit okamžitě. Podle odhadů budou procesní změny předcházející nutným změnám územních plánů hotové nejdříve na konci letošního roku.
„Rozhodnutí vlády vítám, protože dlouhodobá blokace rozsáhlého území koridorem územní rezervy významně omezuje rozvojové záměry dotčených obcí. Nicméně klíčové usnesení vlády neznamená automatické uvolnění rezervy zanesené v územních plánech, ale tomuto kroku musí předcházet nezbytné úkony dané stavebním zákonem. Jinými slovy, s pozemky zatím nelze nakládat jinak. Chtěl bych zdůraznit, že zrušení územní rezervy pro průplavní spojení Dunaj-Odra-Labe v územních plánech je podmíněno schválením úpravy Politiky územního rozvoje ČR a následné aktualizaci Zásad územního rozvoje Pardubického kraje, která bude obsahovat zrušení rezervy pro kanál Dunaj-Ondra-Labe. Jednoznačný termín v současné době nelze odhadovat, ale výchozím datem pro další kroky je 31. prosinec 2023, do té doby má být vládou upravená Politika územního rozvoje. Dříve se bohužel nedá předpokládat, že by obce mohly měnit své územní plány, a tedy poté začít s realizací projektů," upozorňuje radní pro regionální rozvoj Ladislav Valtr.
Splavnění Labe má i nadále podporu
Faktický konec ambiciózního plánu na vytvoření mezinárodní vodní cesty spojením řek Dunaj, Odra a Labe neznamená, že se v menším měřítku nehodlají samosprávy s dalšími partnery zabývat rozvojem vodní dopravy. „Splavnění Labe do Pardubic považujeme stále za strategický projekt, naposledy jsme o něm jednali s kolegy z pardubického magistrátu. Ať už se bude jednat o rozvoj turistiky či nákladní dopravy v různých úsecích toku řeky, měli bychom jej podpořit, protože máme nejenom u nás v Pardubickém kraji málo využívanou přírodní dopravní tepnu," dodává radní Valtr.
Autor: Michele Vojáček
Zdroj a foto: Pardubický kraj